Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Różnice pomiędzy partiami pocisków
Różnice pomiędzy partiami pocisków
Ar2r
Odpowiedz z cytatem
Jestem jeszcze dosyć zielony w tej dziedzinie, więc mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: czy jest to naturalne, że "markowe" (i nie najtańsze) pociski znacząco różnią się pomiędzy partiami?

Niedawno dobierałem sobie naważki dla pocisku Sierra .30 HPBT 200 gr MatchKing #2230 i dostałem dosyć nieciekawe wyniki, co trochę mnie zdziwiło, bo poprzednia elaboracja z tym pociskiem była Ok.
Jedyna rożnica, to dużo wyższa temperatura powietrza podczas testów i użycie pocisków z innej partii (lot).

Ponieważ kilka miesięcy wcześniej robiłem to samo (dla innej łuski), to oczywiście pomierzyłem sobie głębokość osadzania (z użyciem Horandy OAL gauge) i długość samego naboju.
Wyniki były bardzo powtarzalne dla kilkudziesięciu pocisków z paczki więc uznałem, że wykonanie jest bardzo dobre i potem już nie robiłem pomiarów samego pocisku.

Ponowne pomiary mnie mocno zaskoczyły - okazało się, że (dla mojej broni) głębokość osadzania zwiększyła się o 0.95 mm, a sama długość pocisku (mierzona komparatorem) zmniejszyła się o 0.25 mm.
Przy czym wymiary (i waga) pocisków w ramach parti są nadal bardzo powtarzalne.
Dla pewności pomierzyłem jeszcze raz pociski z poprzedniej partii i dostałem te same wyniki co kilka miesięcy temu (z minimalnym zwiększeniem głębokości osadzenia, czego się spodziewałem).

Czyli wychodzi na to, że to jednak nie lufa, nie suwmiarka i nie komparator mi się tak bardzo zmieniły, tylko kształt pocisku.

Na szczęście różnica była w stronę, która spowodowała tylko większy rozrzut, bo gdyby było odwrotnie, to mogłoby być już nieciekawie.
Do tej pory brałem pod uwagę różnice pomiędzy partiami prochu, ale takiej różnicy, dla skądinąd nienajgorszych pocisków, się nie spodziewałem.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Ar2rWyślij prywatną wiadomość
Różnice pomiędzy partiami pocisków
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików do wiadomości w tym forum
Nie możesz pobierać załączników do wiadomości w tym forum
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  


Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
  
  
  Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku