Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Odlewanie pocisków 9para
Idź do strony Poprzedni  1, 2
raf07
Odpowiedz z cytatem
longin jeśli to nie tajemnica napisz jakiej maski używasz, pociski leje w mocno wentylowanym pomieszczeniu i to wydaje mi się jest w miarę bezpieczne, sytuacja zmienia się gdy mam przetopić z 60kg ciężarków samochodowych wymieszać ołów odseparować blaszki z innymi śmieciami i przelać to w mniejsze bardziej poręczne gąski, jest to czasochłonne i muszę się nad garem pochylać i właśnie do tej operacji chcę kupić maskę może jakiś link.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty raf07Wyślij prywatną wiadomość
longin
Odpowiedz z cytatem
Ja mam taką jak ta https://satra.pl/ochrona-drog-oddechowych/18-3m-6000-6100-6200-6300-s-l-polmaska-wielokrotnego-uzytku.html i jestem bardzo zadowolony. Lekka i komfortowa oraz tania. Dobrać tylko odpowiedni pochłaniacz i starczy na kawał czasu. A patent z argonem sprawdzę w wekend i podzielę się obserwacjami bo to tak banalnie prosty pomysł ze nawet nie pomyślałem o tym Idea
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty longinWyślij prywatną wiadomość
raf07
Odpowiedz z cytatem
Dzięki za podpowiedź a odnośnie tego pochłaniacza to jaki proponujesz bo sprzedający nie bardzo wie co mógłby mi zaproponować dopiero jutro może to sprawdzić
koks
Odpowiedz z cytatem
Ja używam takiej jak z linku
https://www.handlowiec-rs.pl/polmaska-ochronna-maska-przeciwpylowa-elipse-p3#

pisze że chroni przed oparami ołowiu..
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty koksWyślij prywatną wiadomość
donpablos
Odpowiedz z cytatem
longin napisał:
............... A patent z argonem sprawdzę w wekend i podzielę się obserwacjami bo to tak banalnie prosty pomysł ze nawet nie pomyślałem o tym Idea

patent nie mój - znalazłem na forach

nie sprawdziłem bo nie mam butli z argonem - miałem nawet kupić - ale boję się że w końcu żona powie dość ,
(ilość szpejów dziwnych rośnie w tempie zastraszającym)

jak masz pod ręką butle i mógłbyś sprawdzić czy to działa - byłbym wdzięczny za info
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty donpablosWyślij prywatną wiadomość
longin
Odpowiedz z cytatem
raf07 ja kupiłem pochłaniacz A1 ale tańszy będzie jakiś z serii P (do najdrobniejszych cząstek) i wystarczy.
raf07
Odpowiedz z cytatem
longin maskę już mam (w sumie dwie) tą 3M i swoją , filtr wziąłem A1 + dodali jeszcze pochłaniacz pyłu, rzeczywiście fajnie leży, pozostało mi wygospodarować trochę wolnego czasu i przetestować ją topiąc ołów a z ciekawostek pan sprzedawca poinformował mnie o tym że gdy maski nie używamy musi być szczelnie zamknięta, wtedy filtry nie pracują i wystarczą na dłużej
manbrug
Odpowiedz z cytatem
raf07 napisał:
wolnego czasu i przetestować ją topiąc ołów

A tak z ciekawości jak ten test ma wyglądać ?
Czy szkodliwe opary ołowiu mają zapach, smak ?
Jeśli tak to przy masce nie ma ich ?
Tak pytam bo sam topie ale mam zasadę że na podwórku przy wietrze ale niestety to bardzo mi ogranicza możliwości odlewania. W związku z tym chcę zakupić maskę ale nie mogę znaleźć aby było napisane że opary ołowiu zatrzymuje(oczywiście chodzi mi o pochłaniacze) - chodzi mi oto abym się nie truł w masce a nie tak jak teraz bez maski Smile
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty manbrugWyślij prywatną wiadomość
longin
Odpowiedz z cytatem
Zrobiłem mały eksperyment z doprowadzeniem do nakrytego kociołka z ołowiem argonu a następnie Co2 w tępie 2,5 l/min i niestety nic. Obstawiałem że tępo powstawania tlenków na powierzchni znacznie się zmniejszy. Myślę że jednak utlenianie się zmniejszyło po odcięciu dostępu powietrza ale nie na tyle aby to można było ocenić po tępie powstawania tlenków jak sądziłem.
andy7
Odpowiedz z cytatem
Chcialem sie zapytac, czy ktos " mieszal " juz antymon z cyna i olowiem aby otrzymac stop olowiu o w/w % objetosci ?

Wink
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty andy7Wyślij prywatną wiadomość
raf07
Odpowiedz z cytatem
manbrug przy przetapianiu ciężarków do wyważania kół zajmuje to parę godzin w zależności od kg ile masz, więc chodziło mi tu bardziej o sam komfort używania, noszenia jej. Przy najbliższej okazji badań krwi mam zamiar poprosić lekarza o dodatkowe badania na zawartość metali ciężkich za 5 lat następne i wtedy można coś powiedzieć więcej o masce
andy7
Odpowiedz z cytatem
Apropo form / kokil, mam aluminiowa Lee i mam stalowa RCBS

roznica to jak dla mnie lata swietlne.

Wink
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty andy7Wyślij prywatną wiadomość
longin
Odpowiedz z cytatem
manbrug to pytaj o pochłaniacze z węglem aktywowanym będziesz mieć pewność że wszelakie lotne związki będą zatrzymane.Zapewniają to wkłady jak pamiętam klasy A1.
rort
Odpowiedz z cytatem
andy7 napisał:
Chcialem sie zapytac, czy ktos " mieszal " juz antymon z cyna i olowiem aby otrzymac stop olowiu o w/w % objetosci ?

Wink

Ostatnio do ołowiu 11BHN dodałem wagowo 10% antymonu. Wyszło na drugi dzień 16BHN.
Pb + Sb bez dodatku Sn wrzucone do stalowej brytfanny i umieszczone w piecu ustawionym na 700st.C
Wyjęte, zamieszane i odlane do formy.
Na razie eksperymentuję. Sn taka do lutowania może być jako dodatek? Jest z kalafonią, ale kalafonia odparuje. Dobrze myślę?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty rortWyślij prywatną wiadomość
longin
Odpowiedz z cytatem
Cyna z kalafonią ma najczęściej 63% 'cukru w cukrze' reszta to PB i oczywiście że się nadaje a kalafonia się wypali. Pewnie ze 20-30 KVh na takie topienie idzie?
tom3k111
Odpowiedz z cytatem
Panowie, mam taki problem. Zaczołem odlewać pociski do 9mm, używając kokili Lee 356-125-2R.
Wcześniej złożyłem kilkaset szt. nabojów na ciężkim, 150gr pocisku Ares.
Wszystko było ok, automatyka działała.
Gdy przeszlem na własne pociski Lee, które po odlaniu kalibrowalem, następnie pokryłem farbą proszkową krzywizna pocisków z formy Lee wymaga bardzo głębokiego osadzenia pocisku.
Zrobiłem próbnie kilka szt. na AOL 28,15mm ale mam wrażenie że powstaje za duże ciśnienie.
Czy ma ktoś sprawdzony maksymalny AOL dla tego pocisku?

Odpowiedz z cytatem
Dla wszelkiej pewności - kalibrujesz po lakierowaniu?

Jeżeli dla dłuższego AOL pocisk opierałby się o gwinty, nie pozostaje nic poza zastosowaniem wolniejszego prochu.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
tom3k111
Odpowiedz z cytatem
Tak, dla pewności kalibruję dwa razy, najpierw po odlaniu, następnie po pokryciu farbą.
Aresy 150gr najlepiej latały mi na AOL =29.08mm.
Lee 125gr ten AOL był za duży, nie domykało zamka- pocisk opierał się o gwint.
Testowałem również na 28,60mm - czasem domkneło, czasem nie i dlatego skróciłem AOL o jakieś 0,5mm.
Proch który stosuje to vectan 9,5 i dałem go 3,6gr.
Spłonka fiocchi, AOL 28,15mm.

Odpowiedz z cytatem
Bardziej istotne jest jak głęboko pocisk wchodzi do łuski. Lee 356-125-2R ma 0.57" długości co przekłada się na 14.5mm. AOL równy 28.1mm oznacza że tył pocisku jest 13.6mm od czoła zamka, a do łuski 19mm długiej wchodzi na 5.4mm. To nie jest bardzo dużo, Ares 124gn RNBB potrafi wymagać głębszego osadzenia.

Może pocisk siedzi na gwincie i to daje skok ciśnienia? Ja to sprawdzam w taki sposób, że wrzucam pocisk luzem do lufy wyjętej z pistoletu i mierzę na jakiej głębokości jest denko (opierając suwmiarkę z obu stron, przy użyciu "żądła" suwmiarki). Potem sprawdzam ile wystaje z komory lufy nabój (firmowy) porządnie oparty szyjką na końcu komory i dający się przekręcać (żeby było wiadomo że nie opiera się pociskiem). Trochę obliczeń (plus pomiar długości pocisku) i jest maksymalny AOL dający gwarancję braku oparcia pocisku na gwincie.

BTW - jaki masz crimp? Niektórzy potrafią wciskać całą grubość mosiądzu łuski w ołowiany pocisk, co jest bardzo poważnym błędem.

Jeżeli nie ma w.w. problemów, ja bym przeszedł na wolniejszy proch w takiej sytuacji, jednak osobiście nie polecam Ba9.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
tom3k111
Odpowiedz z cytatem
Tak, wydaje mi się że pocisk opiera się o gwint.

Ten sposób mierzenia jest dobry, niestety ja próbowałem i za kazdym razem inny wymiar mi wychodził.

Co do crimpu. Ja używam matryc lymana. Czytałem tu wątki , w których ktoś pisał że rozszerza szyjkę do 9.8mm.
Niewiem jak to mozliwe. Ja rozszerzam max. 9.7mm albo mniej. Nie robię cripmu. Jedynie osadzam. Po osadzeniu średnica szyjki jakieś 9.63mm. Nie ma wybrzuszeń ani innych.

Może powinienem bardziej rozszerzyć szyjkę?

Robiłem po kilka dummy a póżniej rozcalałem w celu sprawdzenia czy nie zrywa farby itp. Raczej jest ok.

Odpowiedz z cytatem
Jeżeli pocisk wchodzi bez zrywania farby, nie ma co robić większego kielicha. Zresztą czasem jest tak, że przy większym kielichu łuska nie wejdzie (palcami) do matrycy osadzającej, więc taki kielich i tak zostanie zbity przez korpus matrycy osadzającej przed dotknięciem pocisku przez trzpień osadzający.

Crimp 9.63mm - minimalny, na granicy samego zbicia kielicha, pytanie jak mierzony.
@mil
Odpowiedz z cytatem
Czy ktoś z Was próbował używać lakierowanych pocisków Glocku? Jeśli tak to z jakimi efektami? Czy może ktoś polecić dobrą farbę proszkową(do nanoszenia kubeczku) lub może takową odsprzedać w celu testów. Przymierzam się właśnie do odlewania i lakierowania.