Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku .45ACP + LOS 230gr - przepis
.45ACP + LOS 230gr - przepis
Rimski
Odpowiedz z cytatem
Cześć

Czy ma ktoś z Was sprawdzony przepis na naboje .45ACP na pociskach CMJ LOS?
Zależy mi na naboju z "wygarem" aby 45-tka strzelała jak 45-tka a nie jak .22lr (byle do tarczy doleciało) :-) Fabryczna belotka jest w miarę OK - skupienie jak dla mnie w normie i czuć jak strzela - więc coś w tym klimacie bym zrobił.
Przeznaczenie rekreacyjne, konkretnie do Cześki 97.

Jaki proch? Raczej bez egzotyków - może coś z lovexa lub vectana (stosunkowo tanie).
Jaka długość naboju?
Crimp słabszy czy mocniejszy?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty RimskiWyślij prywatną wiadomość
lechu
Odpowiedz z cytatem
Cześć,

przepisów jest sporo, najlepiej zacząć od ustalenia długości naboju z tym pociskiem dla komory Twojego pistoletu.

Robimy atrapę naboju i sprawdzamy maksymalną długość.

Odnośnie szczegółów możesz zerknąć np tu:

http://www.shootingtimes.com/editorial/reloading-tips-the-plunk-test/99389#

Ostatnio składam ten pocisk na prochu RS12. Jest fajnie na tarczy i cykl strzału jest przyjemny, ale chyba nie tego szukasz ...

Robiłem też na prochach: Lovex D032, Vectan BA10, Hodgon Titegroup, Wichester 231. W planach VV310.

Jak ma być "narowiście" to polecam Titegroup'a.

.45 ACP się raczej nie zaciska. Tyle, żeby zamknąć kielich - jeżeli robisz.

Ewentualnie delikatny - w granicach 0.470" i typu "taper".

Mocny crimp może spowodować między innymi zacięcia przy podawaniu z magazynka.

Odpowiedz z cytatem
Właśnie chciałem uniknąć eksperymentowania i testowania...
Zastanawiam się na ile trzeba by wcisną głębiej pocisk po pomiarze w CZtce aby była gwarancja poprawnego działania w innych pistoletach w tym kalibrze?
azmoda
Odpowiedz z cytatem
lechu napisał:
najlepiej zacząć od ustalenia długości naboju z tym pociskiem dla komory Twojego pistoletu.

Przecież napisał, że to do rekreacji. Więc nie muszą być mega celne. Napisał też, że chce zrobić normalne naboje a nie szmaciaki co ledwo papier przebijają.

W związku z powyższym ja to rozumiem jako poszukiwanie przepisu na nabój uniwersalny i niezawodnie przeładowujący każdą broń. Sprawdzanie komory jest tu całkowicie zbędne, a dopasowywanie naboju pod jego konkretny pistolet oddali go od założonego celu.

Odpowiedz z cytatem
LOS 230 RN składam na 1,230" jeżeli mają być uniwersalne ( 1.240" w moim przypadku jest wystarczające, ale na wszelki wypadek jeszcze trochę w dół).
Odnośnie prochu - zobacz co masz na półce, albo co możesz kupić. Jeżeli będę miał ten proch - postaram się pomóc.

Polecam:
http://reloaddata.pl/

Sam muszę coś tam dorzucić, bo jest między innymi wygodniej niż szukać w notesie Rolling Eyes

Odpowiedz z cytatem
Rimski napisał:
Zastanawiam się na ile trzeba by wcisną głębiej pocisk po pomiarze w CZtce aby była gwarancja poprawnego działania w innych pistoletach w tym kalibrze?

Jeżeli producent pocisku ew. tabele elaboracyjne nie podają propozycji OAL dla tego pocisku, ważne żeby utrzymać się poniżej max. OAL dla kalibru (1.275" a więc 32.4mm dla .45 ACP) jako górne ograniczenie, oraz (dolne ograniczenie) żeby mieć crimp na pełnokalibrowej (cylindrycznej) części pocisku - przynajmniej w ammo do pistoletów półautomatycznych (dla rewolwerów dopuszcza się czasem crimp na części zwężającej się).

Sprawdź jak to wygląda dla tego pocisku i jak ma się do tego OAL dający oparcie pocisku na gwincie.

Gwarancję działania w pistoletach o ciasnych komorach masz właściwie tylko w przypadku jeżeli crimp jest przy samym końcu części pełnokalibrowej, no może z 0.5mm zapasem dla bezpieczeństwa dla RN-ów bez pierścieni itp. - bo w nich trudno jest zmierzyć gdzie dokładnie kończy się część cylindryczna. Jednak w przypadku takiego naboju dobrze jest użyć raczej wolniejszego prochu (np. Lovex S020), na szybkim może być przekroczenie ciśnienia przy słabym odczuwalnym "wygarze".
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
Rimski
Odpowiedz z cytatem
Na półce nie mam prochu do pistoletu ale zwróciłem uwagę na ekonomiczne Vectany (może BA10) i Lovexy (mogę coś z nich zamówić przy zakupie prochu do .223 - przy okazji dowiozą).
Tak jak pisałem - coś z "wygarem" o uniwersalnym charakterze. Zebrało się trochę łusek i kiedyś mi w ręce wpadła paczka LOSów więc pomyślałem, że się pobawię w poskładanie tego do kupy.

Rozumiem, że OAL poniżej 32.4mm zagwarantuje uniwersalność.
Jak traktować ten CMJ? Z tabel elaboracyjnych trzymać się zakresów odpowiednich dla FMJ? Ani Lovex ani Vectan nie podaje w tabelach CMJtów - chyba finalnie trochę miększe niż FMJ.
lechu
Odpowiedz z cytatem
Rimski napisał:

U mnie ta granica to 31,5 mm.

Rimski napisał:

Jak traktować ten CMJ?

tak jak FMJ, w LOS'ach powłoka miedzi jest gruba i twarda, w porównaniu np. do H&N.
LOS'y traktuje jak FMJ'oty, H&N jak ołowiaki.
LOS'y fajnie działają jak się je napędzi, H&N działają dobrze ( tarczowo ) przy niższych prędkościach.

Odpowiedz z cytatem
Rimski napisał:
Na półce nie mam prochu do pistoletu ale zwróciłem uwagę na ekonomiczne Vectany (może BA10) i Lovexy (mogę coś z nich zamówić przy zakupie prochu do .223 - przy okazji dowiozą).

Na Ba10 raczej na pewno nie dostaniesz "wygaru" bez przekraczania dopuszczalnego ciśnienia.

Rimski napisał:

Nie - przekroczenie tej wartości zagwarantuje brak uniwersalności. Nawet jeżeli magazynek, lufa i okno wyrzutu (rozładowanie całego naboju) Czesławy pozwoliłyby na strzelanie dłuższymi nabojami, to 1911 mogą się zbuntować.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
Rimski
Odpowiedz z cytatem
Pisałem - PONIŻEJ. Wiem, że zbyt długi nabój być nie może.
Ok. To skoro BA10 nie zrobi tego co trzeba to co? Coś wolniejszego? Dużo wolniejszego?
azmoda
Odpowiedz z cytatem
likker_runner napisał:
pistoletów półautomatycznych
Samopowtarzalnych. Po polsku półautomatyczny to coś zgoła innego niż angielskie semi-automatic.

Odpowiedz z cytatem
Rimski napisał:
Pisałem - PONIŻEJ. Wiem, że zbyt długi nabój być nie może.

Nikt Ci nie zagwarantuje że poniżej jakiegoś OAL nabój zadziała ze wszystkimi możliwymi pistoletami. Spotkałem się już z sytuacjami, że wartość z oficjalnych tabel (dla dokładnie tego pocisku) nie pozwalała na prawidłowe rozładowanie niewystrzelonego naboju w konkretnym modelu broni. Dlatego max. uniwersalności bedzie dla crimpu blisko końca cylindrycznej części pocisku. Tylko że to oznacza większe ciśnienie dla danej naważki (względem dłuższego naboju, jednak bez dotykania gwintów pociskiem) a więc innemi słowy konieczność stosowania niższych naważek i mniejsze prędkości.
wozzi
Odpowiedz z cytatem
likker_runner napisał:
Tylko że to oznacza większe ciśnienie dla danej naważki (względem dłuższego naboju, jednak bez dotykania gwintów pociskiem) a więc innemi słowy konieczność stosowania niższych naważek i mniejsze prędkości.

Niższych naważek jak najbardziej, ale czy na pewno mniejszych prędkości? Prędkość będzie zbliżona do tej, jaka sie uzyska z większą naważką i większym OAL.

Odpowiedz z cytatem
Vectan ba10 3,8 graina.Od 5 lat takie robię,pociski moje odlewane i kupne. lata idealnie na moim sprang field,oraz marlin camp carbine 45 i h&k 45 usc
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty bibikWyślij prywatną wiadomość
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
wozzi napisał:
Niższych naważek jak najbardziej, ale czy na pewno mniejszych prędkości? Prędkość będzie zbliżona do tej, jaka sie uzyska z większą naważką i większym OAL.

Jeżeli cisnienie max. jest takie samo (powiedzmy że dobraliśmy naważki pod kontrola czujnika) to spalanie prochu jest tak samo dobre. A większa naważka to większa energia w prochu.

Nie przypadkiem wadcuttery osadza się najgłębiej jak się da, a w amunicji obronnej producenci jadą raczej po górze dostępnego OAL.
lechu
Odpowiedz z cytatem
Tak składałem ostatnio:

wg danych producenta naważka startowa to 5,2 grs RS12 dla COL 32 mm i od niskich naważek lepiej rozpocząć.

btw, tak czy inaczej polecam sprawdzenie maksymalnej długości naboju dla danego pocisku i lufy / komory, lepiej wiedzieć.
Koszt poniżej 50 gr ( jeżeli brak młotka balistycznego, żeby rozcalić atrapę ) i 5 minut roboty.

Odpowiedz z cytatem
Moja receptura: COL=32,17mm, Lovex D036=6,5 grn, pociski frontier cmj 230 grn.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty ukfWyślij prywatną wiadomość
TommyT
Odpowiedz z cytatem
A u mnie LOSy 230RN na RS-12, 5.2gr i COL 32mm latają tak:
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty TommyTWyślij prywatną wiadomość
lechu
Odpowiedz z cytatem
Ładnie Applause
ten na dole, to nie był przypadkiem pierwszy strzał?

Odpowiedz z cytatem
Całkiem możliwe.
Strzelając "na skupienie" z założenia nie sprawdzam lunetą.
A to była pierwsza seria w ogóle, więc jest szansa, że to było przetarcie lufy Smile
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty TommyTWyślij prywatną wiadomość
.45ACP + LOS 230gr - przepis