Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Kompensator odrzutu - problem
Kompensator odrzutu - problem
domel
Odpowiedz z cytatem
Ostatnio na swojej .338 zamontowałem kompensator odrzutu taki jak na rysunku poniżej

i generalnie byłem bardzo zadowolony bo broń stała się bardziej stabilna podczas strzału, a huk wystrzału był przeze mnie akceptowalny.
Ale mój entuzjazm osłabł podczas pierwszego strzału w nocy, płomień wylotowy zatrzymany w hamulcu oślepił mnie zdecydowanie dłużej i mocniej niż gdybym strzelał bez kompensatora.
Nie bardzo mam ochotę pozbywać się kompensatora bo fajnie się z nim strzela ale muszę chyba zmienić jego model, czy zastosowanie takiego jak na zdjęciu poniżej poprawi sytuację?

a może ktoś ma doświadczenia z jeszcze innymi modelami?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty domelWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
KrisSz
Odpowiedz z cytatem
Imho ponieważ założyłeś hamulce wylotowy to z zasady jego działania ukierunkowuje on gazy i płomień na boki. Więc będzie głośniejszy, będzie dmuchał na boki i oślepiał w nocy. Są modele które mają kubek na końcu (przynajmniej dla kalibrów 556 i 308) ale ich działanie jako hamulca jest wtedy raczej gorsze.

Zobaczyłbym na testach np tutaj https://www.thetruthaboutguns.com/ar-15-flash-hider-shootout/ która konstrukcja daje najmniejszy błysk i zobaczył czy w Twoim kalibrze podobnej konstrukcji hamulec jest dostępny
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty KrisSzWyślij prywatną wiadomość
de Fresz
Odpowiedz z cytatem
Z mojego doktoryzowania się z kompensatorów do 7,62 i 223 wynika, że urządzenie wylotowe jest albo dobrym kompensatorem, albo dobrym tłumikiem płomienia. Pierwsze nie tłumi płomienia, a często wręcz go wmaga. Drugie nie kompensuje szczególnie odrzutu/podrzutu. Są niby próby kompromisów, ale najczęściej w nich ani to, ani to nie wychodzi dobrze (i głównie są konstruowane pod krótkolufowe subkarabinki). Tutaj jeszcze dość nietypowy kaliber, w którym nie ma AFAIK za dużego wyboru (w porównaniu z platformą AR).
Zastanów się, czy to jest aż takiproblem, bo może Cię czekać droga wielu niezbyt tanich i małoowocnych eksperymentów, zwłaszcza, że te kwestie (drażliwość płomienia, odczucie kompensacji) bywają bardzo subiektywne.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty de FreszWyślij prywatną wiadomość
KrisSz
Odpowiedz z cytatem
W przypadku T4 Terminator do 338 Lapua piszą że ma "minimal flash" - ale czy to prawda ? ten kaliber to raczej bedzie pluł ogniem jak smok. Jest jeszcze chyba do tego kalibru 3-prong flash hider ale zdaje się że wtedy słabo tłumi odrzut i podrzut - czyli to co kolega de Fresz napisał wyżej

Tu tes t4 (ale bez testów plucia ogniem)

https://www.youtube.com/watch?v=rf3rLi8L67I&feature=youtu.be

Tutaj 338 z takim tłumikiem płomienia - trójpalczastym - może osobno sprzedają ? (na stronnie nie znalazłem do tego kalibru)

https://www.shopalexanderarms.com/Ulfberht_338_Lapua_Magnum_Rifle.html
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty KrisSzWyślij prywatną wiadomość
Robert Głowacki
Odpowiedz z cytatem
A czy jest to jakiś pomysł aby użyć do elaboracji w miarę szybkiego prochu, takiego który w 100% wypali się w lufie?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Robert GłowackiWyślij prywatną wiadomośćTelefony
wozzi
Odpowiedz z cytatem
Robert Głowacki napisał:
A czy jest to jakiś pomysł aby użyć do elaboracji w miarę szybkiego prochu, takiego który w 100% wypali się w lufie?

Jak najbardziej jest. Staram się zawsze właśnie to przy elaboracji uzyskać: pełne spalanie w lufie, dzięki czemu mam zarówno możliwie stabilny pocisk po opuszczeniu lufy, jak i optymalne wykorzystanie ładunku. Ze czasami się to nie udaje, to inna sprawa. Nie zawsze można zgrać wszystkie dostepne komponenty tak, aby zarówno uzyskać zadowalające Vzero, jak i optymalna celność, oraz pełne spalanie.

Odpowiedz z cytatem
Wszelkie tłumiki płomienia odpadają w przedbiegach ponieważ nie spełniają podstawowego zadania czyli zmniejszenia odrzutu i podrzutu (poprawy stabilności broni podczas strzału) szukam konstrukcji hamulca wylotowego który by generował minimalny "flash" lub kierował go na boki żeby w lunecie nie robiło się mleko.
Co do elaboracji na prochach w 100% spalających się w lufie to myślę że nie do końca wyeliminuje to problem ponieważ gazy prochowe o temperaturze kilku tysięcy stopni zapalą wszystko co znajdzie się na ich drodze czyli resztki oleju po czyszczeniu broni, a nawet kurz który się osiadł na hamulcu.
Mam kolegę co pracuje na obrabiarkach i już wstępnie się z nim dogadałem na wykonanie kilku różnej konstrukcji kompensatorów, muszę mu tylko podrzucić jakieś rysunki wykonawcze. Wynikami "doktoryzacji" podzielę się na forum.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty domelWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
domel
Odpowiedz z cytatem
Może ktoś posiada oryginalny hamulec do Tikki CTR (308 win) i zechciałby mi podać kilka wymiarów tegoż. Mianowicie średnica, długość, rozmiar okna i szerokość przegrody pomiędzy oknami. Za co z góry dziękuje.
piotrjub
Odpowiedz z cytatem
Napisz w jakiej lunecie robi ci się mleko, w noktowizorach i owszem następuje przygaszenie ale w lunecie?

Tego typu tłumią odrzut i to ponad 70% również ograniczają płomień który nie przeszkadza w niczym.

http://skawinski-bron.pl/kompensator-odrzutu-ska-4-pproduct-5490.html
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty piotrjubWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraGaduGaduSkype
Kompensator odrzutu - problem