Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Wpływ temperatury na prędkość początkowa ???
Wpływ temperatury na prędkość początkowa ???
Myśliwy
Odpowiedz z cytatem
Witam

Szukałem na forum informacji o wpływie temperatury na prędkość pocisków, znalazłem tylko kilka drobnych informacji Sad

Niestety brakuje mi hrono do sprawdzenia swoich elaboracij i wyznaczenia współczynnika czułości temperatury. ( do kalkulatora STRELOK )

Jak dobrze wiemy dobra naważka opracowana w temp. 20 stopni lubi byś mniej dobra przy temperaturze bliskiej 0 Very Happy

Na stronach producentów też nie ma wzmianek o takich wartościach.

Jakie macie doświadczenia w tej materii ???

Ewentualnie proszę o link gdzie można zgłębić tę wiedzę.

Interesują mnie prochy

VV: N540, N550, N140, N150
RS50, RS60

Pozdrawiam
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty MyśliwyWyślij prywatną wiadomość
Cyrograf15
Odpowiedz z cytatem
Przyjmuje się 3% prędkości dla 10C. Jest to wielkie uproszczenie sprawy, ale daje jakiś pogląd.
Wojtek
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Cyrograf15Wyślij prywatną wiadomość
Bready
Odpowiedz z cytatem
Bez chrono to nic wiecej nie zdzialasz ,dla kazdego prochu ,kalibru ,pocisku wychodzi inaczej.
Pewne ulatwienie daja prochy "extreme" Hodgdona (H4350 i Varget) ,ale w Polsce raczej chyba trudno dostepne i nie do wszystkiego sie nadaja.

Odpowiedz z cytatem
Dla N140 i N150 wychodziło mi 0,5 - 0,6 m/s dla różnicy 1 oC. Z pomiarów tej samej amunicji w temperaturach pomiędzy - 1 do +21 oC.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Maciej KrawczakWyślij prywatną wiadomość
Myśliwy
Odpowiedz z cytatem
Dzieki za podpowiedzi.

Jakiś czas temu wyczytałem na forum, że proch RS50 lub RS60 ma skok ok 1m/s na 1 stopień C.

Niestety nie odnalazłem tego wpisu, może ktoś robił pomiary na tych prochach

Mój kaliber to 6,5x47 Lapua

Pocisk norma golden target 130grs i RS50

Hornady ELD-X 143grs i VV N550
kriss91
Odpowiedz z cytatem
A jak sie sprawa ma z prochami pistoletowymi? Bo w robionych przeze mnie kulkach ostatnio zauważyłem pogorszenie skupienia mimo iż wszystko jest robione tak jak zawsze. Proch Vectan Ba 9 1/2. Ni stąd ni z owąd zauważyłem pogorszenie w skupieniu, i jedynym powodem jaki mi sie rzuca w oczy na chwile obecna jest temperatura. Do tej pory strzelałem z tej amunicji jak było ogólnie cieplej jakies +15-20 stopni. Teraz strzelam przy temp. - 8 mniej wiecej. czy to moze miec znaczenie? Dodam że podobny problem mam z Lovexem D032. Jestem w trakcie składania próbnych partii ale ni grom nie moge dojśc do czegos konkretnego mimo że korzystam z konkretnego przepisu dla takiej samej broni. Czy temperatura może miec aż taki wpływ?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty kriss91Wyślij prywatną wiadomość
Sobol
Odpowiedz z cytatem
Program QL uwzględnia temperaturę prochu, wystarczy więc podstawić rużne wartości temperatuty w stosunku do tej samej elaboracji aby mieć pogląd na wpływ temperatury na ww zjawisko.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SobolWyślij prywatną wiadomość
kriss91
Odpowiedz z cytatem
Niestety programem QL nie dysponuje. Pozostaje mi jedynie nauka na własnych błedach. Bardziej interesuje mnie jak to faktycznie w praktyce wygląda. Czy róznice moga byc naprawde duze w niższej badz wyższej temperaturze mino tej samej naważki
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty kriss91Wyślij prywatną wiadomość
Myśliwy
Odpowiedz z cytatem
Znalazłem ciekawy test prochów pod względem stabilności termicznej:

http://precisionrifleblog.com/2016/06/19/powder-temp-stability-hodgdon-extreme-vs-imr-enduron/
Myśliwy
Odpowiedz z cytatem
Test prochu VV150 z 6,5x47 Lapua

https://armiestrumenti.com/2015/06/05/stabilita-termica-n150/
Wpływ temperatury na prędkość początkowa ???