Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Sierra 220gr rn czy hornady 220gr rn?
Sierra 220gr rn czy hornady 220gr rn?
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Witam!
Chciałem złożyć jakieś ammo, typowo na zbiorówki w 30.06 i 308win i zastanawiam się którą z kulek? Czy jest w praktyce jakaś różnica miedzy nimi na te 30-50m na dziku i jeleniu?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Przemek123Wyślij prywatną wiadomośćWyślij email
donkihot
Odpowiedz z cytatem
Nie mam zielonego pojęcia o myślistwie, ale nie za ciężka ta kula?
Do takiej gramatury jest potrzebny gwint co najmniej 1:10 żeby uzyskać jakąś sensowną prędkość.

Odpowiedz z cytatem
Nie zależy mi zbytnio na prędkości. Szukam raczej ciężkiej, dosyć wolnej kuli, ktora trafi w cel, powiedzmy 5cm na 50m i zostawi w tuszy jak najwięcej energii, ale nie eksploduje zostawiając z dzika 30kg same rapety;-)
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Przemek123Wyślij prywatną wiadomośćWyślij email
SławekP
Odpowiedz z cytatem
Tak ciężka kula w .308 na zbiorówki to nieporozumienie.
Zaraz spadną pewnie na mnie gromy z nieba, a właściwie to już lecą - właśnie przechodzi burza przez moją wichurę.
Pewnie zaraz odetną prąd... Very Happy
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SławekPWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
Lesław
Odpowiedz z cytatem
220 gr do 308 to jak dla mnie, herezja. Używam Hornady RN 220 gr w 3006, zrobiłem na wolniejszej elaboracji i już jest problem bo pocisk nie "kwitnie" np w sarnie i miałem przypadki iż nawet nie zaznaczyły trafienia. Dziki mniejsze strzelane 50 - 70 m zostają w ogniu, zaś te większe uchodzą i trzeba szukać. Pocisk jest dość twardy i trzeba jednak troszkę ją rozpędzić. Sierry nie używałem, ani nie miałem styku.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty LesławWyślij prywatną wiadomość
sowland
Odpowiedz z cytatem
Prawie w każdym kalibrze stosuje RNy. W 308 180 gr v0778m/s strzeliłem masę zwierza. A od tamtego roku w 308 w strzelam pociskiem 220gr V0 750 m/s z lufy 20" . Na nasze 200 m przeszło 4000 J startowej energii robi robotę.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Tak ciężkie pociski mają sens jedynie w elaboracji Subsonic. Warunkiem jest szybki gwint który ustabilizuje tak ciężki pocisk.

Odpowiedz z cytatem
forester2008 napisał:
Tak ciężkie pociski mają sens jedynie w elaboracji Subsonic. Warunkiem jest szybki gwint który ustabilizuje tak ciężki pocisk.

Każdy ma swoje cele w elaboracji 😁.
Mi fajnie lata 200 gr eldx w 308 w twist 10" poniżej dźwięku.

Odpowiedz z cytatem
To ta tarcza :-) miała być

Odpowiedz z cytatem
No i właśnie o tą robotę 4000j mi chodzi Very Happy Nawet jak pocisk nie rozkwitnie, albo nie da przestrzału, to odda zwierzynie i tak bardzo dużo energii. Im więcej energii pocisk przekaże tuszy, tym lepszy jest współczynnik obalania. A do 50 m dużo z tych 4000j się po drodze nie zmarnuje ;)
specmisiek
Odpowiedz z cytatem
"Mi fajnie lata 200 gr eldx w 308 w twist 10" poniżej dźwięku"
Nie żebym się czepiał ale o ten gwint 10" mi się rozchodzi..
To Tikka nie ma 11" w kalibrze 308?
Bo chyba z takiej broni "pykasz" ?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty specmisiekWyślij prywatną wiadomośćTelefony
sowland
Odpowiedz z cytatem
specmisiek napisał:
"Mi fajnie lata 200 gr eldx w 308 w twist 10" poniżej dźwięku"
Nie żebym się czepiał ale o ten gwint 10" mi się rozchodzi..
To Tikka nie ma 11" w kalibrze 308?
Bo chyba z takiej broni "pykasz" ?

Ale w czym problem ? Mam Tikke i dwanaście sztuk broni więcej z tym że Tikka jest w 6,5 x55.A w 308 mam 2x RDC z lufą od Kuny z twistem 10" z lufami 510 mm i 740 mm.

Odpowiedz z cytatem
Aha. To teraz rozumiem. 10 calowy gwint moim zdaniem do tak ciężkich pocisków to minimum.. Jest jeszcze podobno 8 calowy ale w jakiej broni nie pamiętam..
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty specmisiekWyślij prywatną wiadomośćTelefony
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Panowie nie ma co tak przezywac jaki skok gwintu;-) ja mam 1:10" i 1:11" ale na 50m zeby miec skupienie 3-4MOA to i dużo luzniejszy by dal rade. A mi zalezy bardziej na tym zeby nie ucieklo daleko.
jerzy orawiec
Odpowiedz z cytatem
Przemek nie obraz sie ale sam sobie to napytales, 3-4” na 50m po co 06,
zwykly arkabuz bedzie najlepszy i obala jak trzeba, nic trafionego byle gdzie nie uchodzi.

Dodatkowa zaleta, nie trzeba sie pieprzyc z pociskami, zwykle cwieki wystarcza.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty jerzy orawiecWyślij prywatną wiadomość
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Kolego Jerzy nie obrażam się, ale źle przeczytałeś. 3-4MOA to okręg o średnicy ok 5cm na 50m, a na pędzonych polowaniach przeważnie strzela sie na 20m.
DamianC
Odpowiedz z cytatem
Po tej kuli wszystko będzie uciekało, pomysł bardzo nie trafiony.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty DamianCWyślij prywatną wiadomośćTelefony
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Spróbuje sierre, dam znać za rok.
Sierra 220gr rn czy hornady 220gr rn?