Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Sierra 220gr rn czy hornady 220gr rn?
Sierra 220gr rn czy hornady 220gr rn?
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Witam!
Chciałem złożyć jakieś ammo, typowo na zbiorówki w 30.06 i 308win i zastanawiam się którą z kulek? Czy jest w praktyce jakaś różnica miedzy nimi na te 30-50m na dziku i jeleniu?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Przemek123Wyślij prywatną wiadomośćWyślij email
donkihot
Odpowiedz z cytatem
Nie mam zielonego pojęcia o myślistwie, ale nie za ciężka ta kula?
Do takiej gramatury jest potrzebny gwint co najmniej 1:10 żeby uzyskać jakąś sensowną prędkość.

Odpowiedz z cytatem
Nie zależy mi zbytnio na prędkości. Szukam raczej ciężkiej, dosyć wolnej kuli, ktora trafi w cel, powiedzmy 5cm na 50m i zostawi w tuszy jak najwięcej energii, ale nie eksploduje zostawiając z dzika 30kg same rapety;-)
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Przemek123Wyślij prywatną wiadomośćWyślij email
SławekP
Odpowiedz z cytatem
Tak ciężka kula w .308 na zbiorówki to nieporozumienie.
Zaraz spadną pewnie na mnie gromy z nieba, a właściwie to już lecą - właśnie przechodzi burza przez moją wichurę.
Pewnie zaraz odetną prąd... Very Happy
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SławekPWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
Lesław
Odpowiedz z cytatem
220 gr do 308 to jak dla mnie, herezja. Używam Hornady RN 220 gr w 3006, zrobiłem na wolniejszej elaboracji i już jest problem bo pocisk nie "kwitnie" np w sarnie i miałem przypadki iż nawet nie zaznaczyły trafienia. Dziki mniejsze strzelane 50 - 70 m zostają w ogniu, zaś te większe uchodzą i trzeba szukać. Pocisk jest dość twardy i trzeba jednak troszkę ją rozpędzić. Sierry nie używałem, ani nie miałem styku.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty LesławWyślij prywatną wiadomość
sowland
Odpowiedz z cytatem
Prawie w każdym kalibrze stosuje RNy. W 308 180 gr v0778m/s strzeliłem masę zwierza. A od tamtego roku w 308 w strzelam pociskiem 220gr V0 750 m/s z lufy 20" . Na nasze 200 m przeszło 4000 J startowej energii robi robotę.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Tak ciężkie pociski mają sens jedynie w elaboracji Subsonic. Warunkiem jest szybki gwint który ustabilizuje tak ciężki pocisk.

Odpowiedz z cytatem
forester2008 napisał:
Tak ciężkie pociski mają sens jedynie w elaboracji Subsonic. Warunkiem jest szybki gwint który ustabilizuje tak ciężki pocisk.

Każdy ma swoje cele w elaboracji 😁.
Mi fajnie lata 200 gr eldx w 308 w twist 10" poniżej dźwięku.

Odpowiedz z cytatem
To ta tarcza :-) miała być

Odpowiedz z cytatem
No i właśnie o tą robotę 4000j mi chodzi Very Happy Nawet jak pocisk nie rozkwitnie, albo nie da przestrzału, to odda zwierzynie i tak bardzo dużo energii. Im więcej energii pocisk przekaże tuszy, tym lepszy jest współczynnik obalania. A do 50 m dużo z tych 4000j się po drodze nie zmarnuje ;)
specmisiek
Odpowiedz z cytatem
"Mi fajnie lata 200 gr eldx w 308 w twist 10" poniżej dźwięku"
Nie żebym się czepiał ale o ten gwint 10" mi się rozchodzi..
To Tikka nie ma 11" w kalibrze 308?
Bo chyba z takiej broni "pykasz" ?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty specmisiekWyślij prywatną wiadomośćTelefony
sowland
Odpowiedz z cytatem
specmisiek napisał:
"Mi fajnie lata 200 gr eldx w 308 w twist 10" poniżej dźwięku"
Nie żebym się czepiał ale o ten gwint 10" mi się rozchodzi..
To Tikka nie ma 11" w kalibrze 308?
Bo chyba z takiej broni "pykasz" ?

Ale w czym problem ? Mam Tikke i dwanaście sztuk broni więcej z tym że Tikka jest w 6,5 x55.A w 308 mam 2x RDC z lufą od Kuny z twistem 10" z lufami 510 mm i 740 mm.

Odpowiedz z cytatem
Aha. To teraz rozumiem. 10 calowy gwint moim zdaniem do tak ciężkich pocisków to minimum.. Jest jeszcze podobno 8 calowy ale w jakiej broni nie pamiętam..
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty specmisiekWyślij prywatną wiadomośćTelefony
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Panowie nie ma co tak przezywac jaki skok gwintu;-) ja mam 1:10" i 1:11" ale na 50m zeby miec skupienie 3-4MOA to i dużo luzniejszy by dal rade. A mi zalezy bardziej na tym zeby nie ucieklo daleko.
jerzy orawiec
Odpowiedz z cytatem
Przemek nie obraz sie ale sam sobie to napytales, 3-4” na 50m po co 06,
zwykly arkabuz bedzie najlepszy i obala jak trzeba, nic trafionego byle gdzie nie uchodzi.

Dodatkowa zaleta, nie trzeba sie pieprzyc z pociskami, zwykle cwieki wystarcza.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty jerzy orawiecWyślij prywatną wiadomość
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Kolego Jerzy nie obrażam się, ale źle przeczytałeś. 3-4MOA to okręg o średnicy ok 5cm na 50m, a na pędzonych polowaniach przeważnie strzela sie na 20m.
DamianC
Odpowiedz z cytatem
Po tej kuli wszystko będzie uciekało, pomysł bardzo nie trafiony.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty DamianCWyślij prywatną wiadomośćTelefony
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Spróbuje sierre, dam znać za rok.
slawek1972
Odpowiedz z cytatem
I na czym stanęło? Ja to robię tak: Biorę katalog z amunicją gotową i patrzę na to co mnie interesuje. Patrzę ile podaje fabryka zwykle do lufy 60 cm. Jaka prędkość i energia przy tym opad i przewyższenie. Jest to dla mnie wartość startowa
z jakiegoś powodu po eksperymentach i opracowanych naukowych uznali, że tyle musi być. Ja robię zwykle szybsze elaboracje. Lubię jak dziki w biegu rolują a nie zastanawiać się czy dostał czy jest farba, ścinka i takie tam. Wolę lżejszą a szybszą kulę niż wplniejszą która nie oddaje Energi w tuszy i po przestrzale huczy po lesie😊
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty slawek1972Wyślij prywatną wiadomośćTelefony
Przemek123
Odpowiedz z cytatem
Cześć!
Kupiłem paczke sierry 220gr, ale ammo jeszcze nie złożone niestety... Może poskładam i wypróbuje w weekend na tarczy to dam znać.
slawek1972
Odpowiedz z cytatem
Przemku ciekawy jestem tej 220. Ja zrobiłem próbkę 175 ale jeszcze nie sprawdziłem- może w weekend.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty slawek1972Wyślij prywatną wiadomośćTelefony
wojaskull
Odpowiedz z cytatem
Strzelam z 220 grs sierry w kalibrze 30-06 ładuje to na około 4100 J (750-760 m/s) także armata straszne. Ostatnio położyłem dzika 50 kg strzałem łopatkowym i spustoszenie bylo okrutne ale skuteczne Smile także śmiem twierdzić ze kula bardzo dobrze oddaje energie a i na 100m robi bardzo dobre skupienie z mojej starej Voere
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty wojaskullWyślij prywatną wiadomość
slawek1972
Odpowiedz z cytatem
Przy tej wadze to słuszna prędkość ale i robak długi, to e gwincie siedzi dobrze. Myślę, że gwint masz 10- raczej do ciężkich pocisków. Ja z 30-06 strzelam 12 gram lapua mega. Kula nie jest droga a i na sarny się nada w tym kalibrze. Dziki też z tego strzelałem, choć jedna loszka była wredna i dziwnie twarda na kule. Strzelana z przodu- kula nawet nie wyszła i z klatki mięśniowo zeszła pod łopatkę i została pod skórą. Następne dwa przyjęła na komorę w ten sposób, że rana wylotowa była praktycznie jedna na około 10 cm i w dodatku przedzielona jedynie cienkim strzępkiem skóry. Po tych zabiegach osaczona przez psy szarżowała. Broniłem się w ręcz ale gdy walnęła w lufę to mnie wywaliło. Ona 50 kilo a ja 100. Skończył ją strzał w pachwinę jak uchodziła. raz coś takiego miałem dwa czy trzy lata temu. Zawsze zostawały....., Teraz zasadniczo poluje z ósemki. Też jest ok. Najgorsze doświadczenia mam z półautomatem 9,3 x 62. Sporo farby i przestrzałów jedynie dziki do kolana. Wszystko większe to szukanie. Wstyd na zbiorówkach i takie tam. Aż głupio zabrać to do lasu. Jak wytłumaczyć kolegą, którzy widząc wylot śmieją się, że drzewa się powywracają a tu dziczek w biegu nie reaguje na strzał, tylko leje farbę a po 50 metrach leży na brzuchu a po otwarciu serce zostaje w ręce. Zarówno z 30-06 jak i z ósemki rolują po strzale. Z ósemki bardziej miękko się strzela. Na to jednak nie ma mądrych ojciec ponad 30 lat polował z 7x57 R i strzelał wszystko i dużo. Nie mówię, że czasem się nie szukało ale dawał radę. Wszystko strzelał czeska amuną, bo innej nie było. Do 30-06 kupiłem sierrę 180 grein ale jeszcze przed próbami. Może uda się zrobić pod aktualna nastawę lunety to przetestuję na żywym. Drugi sezon strzelam ósemką . Elaborowałem na 12,7 PPU SP, tylko się skończyło i trzeba zmienić. Pocisk może starego typu ale bardzo celny i osadzał w miejscu a co najważniejsze nie drenował kieszeni i strzelenie 50 przebiegów na strzelnicy nie drenowało kieszeni. Mam nadzieję, że tak będzie z sierrą 175 grein. Jak się sprawdzi i ku...wa znów będzie w Parabellum , to kupie jakiś większy zapas, żeby nie było jak z tym privi, że żal tą resztę wymarnować na strzelnicy. Z dostępnością u nas to makabra. Jak już człowiek się przyzwyczai, to dupa. Brat pstrykał z 223 z PPU 5,50 SP , bo trochę po zawodach i trochę na strzelnicy a pocisk chyba był po 0,40 zł. Tylko że jak nie ma PPU, to żadnych. Już do Polski nie sprzedają. Można kombinować przez Niemcy. Stosunek jakości do ceny był oszałamiający i co z tego.
Sobol
Odpowiedz z cytatem
Zapytaj http://doctorgun.eu/. Mają ppu na stanie, może nie w tej gramatur,e ale zawsze to jakieś światełko w tunelu .....
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SobolWyślij prywatną wiadomość
slawek1972
Odpowiedz z cytatem
dzięki Sobol, to co mogłem od nich kupić to już kupiłem. Więcej nie mają i mieć nie będą. PPU nawet z podłogi zamiatanych do Polski już nie prześle. Nawet z nikim nie chcą gadać. Firma co to po niej przejął schedę PPU w Polsce Doctoggun narobiła jakiegoś kwasu i tyle.
Sobol
Odpowiedz z cytatem
K..... znaczy że przesiadka i mnie czeka ....
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SobolWyślij prywatną wiadomość
slawek1972
Odpowiedz z cytatem
jak gdzieś jest dostępne coś z PPU co potrzebujesz, to bierz co zostało. Rozmawiałem z dwoma sklepami i tak naprawdę importera to nie ma od dobrych dwóch lat. Doctor Gun pociągnął po nim co zostało i tyle. Parabellum też już mieć nie bedzie
PKU_Parabellum
Odpowiedz z cytatem
Coś tam jednak sprowadzamy, aczkolwiek nie wszystko niestety dostępne.

Aktualna oferta na stronie https://parabellum.pl/pociski-prvi-partizan-do-broni-dlugiej.html

Pozdrawiamy,
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty PKU_ParabellumWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autoraTelefony
Sierra 220gr rn czy hornady 220gr rn?