Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku ładunki zredukowane
ładunki zredukowane
wojaskull
Odpowiedz z cytatem
Witam szanowne grono specjalistów Smile

Elaborując już od prawie roku stworzyłem kilka elaboracji w różnych kalibrach, które latają bardzo dobrze i satysfakcjonują mnie w dużym stopniu. Doszedłem do etapu w którym zaczynają się tworzyć w głowie różne dziwne pomysły na to by robić amunicję do treningu jak najbardziej tanią. Poczytałem wiele wątków na temat naważek zredukowanych, poddzwiękowych i innych dziwnych tworów ale nie pomogło mi to na jednoznaczne odpowiedzenie sobie na pytanie - "czy to jest do końca bezpieczne ?".

Chciałbym zrobić naboje do kalibru .30-06 na bazie frontierów .308 110grs i 155grs z wypełnieniem łuski prochem pomiędzy 55-70%. Czy ktoś próbował elaborować taką amunicje?

Co do efektu SEE to nie potrafię sobie wyobrazić (zdać sprawy) na czym to polega, dlaczego proch wybucha skoro powinien się spalać. Miał ktoś kiedyś taki efekt podczas strzelania z małym wypełnieniem łuski ?

Temat pewnie wałkowany parę razy, ale tym razem może znajdą się konkretne odpowiedzi w jednym miejscu Smile
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty wojaskullWyślij prywatną wiadomość
Marcin.P.
Odpowiedz z cytatem
Podjedzie Kolega do Dzierzgonia, to pokażę jak się robi naboje o zredukowanym ładunku. Ostatnio w Prabutach miałem 100/100 właśnie z amunicji o zredukowanym ładunku.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Marcin.P.Wyślij prywatną wiadomość
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
SEE ma dwa możliwe wyjaśnienia, znawcy nie są sgodni ze względu na efemeryczność tego zjawiska:

- pojawienie się akustycznej fali stojącej w łusce, skoro tłumienie się zmniejszyło za sprawą słabszego wypełnienia. W strzałkach tejże fali robi się ciśnienie na tyle duże, że prowadzi do detonacji prochu, która następnie rozszerza się na cały ładunek.

- opóźniony zapłon prochu pod niskim ciśnieniem, spłonka wbija pocisk w gwinty, pocisk zatrzymuje się i dopiero wtedy następuje zapłon prochu, który napotyka jednak przeszkodę w lufie w postaci zakleszczonego pocisku, ciśnienie rośnie w sposób niekontrolowany i następuje wybuch broni.

Generalnie proch nitro ma przykrą własność rosnącej zależności prędkości spalania od ciśnienia, co prowadzi do dodatnich sprzężeń zwrotnych. Przecież od wynalezienia bawełny strzelniczej do wyprodukowania niezawodnej broni małokalibrowej na proch nitro upłynęło 50 lat - i to nie dlatego, że nie było takich prób. Dlatego nie negowałbym iluś lat doświadczeń innych ludzi.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
sowland
Odpowiedz z cytatem
Kup
http://parabellum.pl/imr-trail-boss.html strzelaj bezpiecznie

Odpowiedz z cytatem
Albo wejdż na stronę fabryki pociskóe H&N.
to są pociski miedziowane i właśnie mają małe prędkości tak około 400 m/s
Naważki są zredukowane i używany jest proch szybki np. Viht N-110
To może Cie skierować na początek
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SnipperWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
poetam
Odpowiedz z cytatem
Zagłębiałem temat w .223 szukając na forach USA
Znalazłem przepisy na naboje poddzwiękowe gdzie używają szybkich prochów pistoletowych w b.małych naważkach, ale nie miałem odwagi nasypać 3gr prochu pistoletowego do łuski .223.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty poetamWyślij prywatną wiadomość
P_iter
Odpowiedz z cytatem
Ale ładunek zredukowany wcale nie jest równoważny poddzwiękowemu.

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailGaduGadu
donpablos
Odpowiedz z cytatem
P_iter napisał:
Ale ładunek zredukowany wcale nie jest równoważny poddzwiękowemu.

Zdecydowanie nie jest ,

elaboruję .223 Rem na lakierowanych ołowiakach,
sypię zredukowaną naważkę Lovexa D063 ,
prędkość zredukowana do okolic 620 - 650 m/s

czyli niewiele brakuje do dwukrotnej prędkości dźwięku
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty donpablosWyślij prywatną wiadomość
ładunki zredukowane